O našich vinařích

Sklep rodiny Kudlíkovy

Dušan, Slávka, Martinka, Maruška, Jirka a David, to všechno krát dva a vyjde vám počet rukou, které pro Vás všechno víno vlastnoručně vyrábějí. Dušan s klukama celý rok pilně pečuje o jejich vinice a dávají jim jen tu nejkvalitnější péči. Vinice se vždy odvděčí kvalitním vínem, které je tak dobré, že ho holky musí před klukama schovávat, aby zůstalo i pro Vás! Narazíte zde i na skvělé občerstvení mezi které například patří skvělé burgery.

Dušan Kudlík – jeden ze zakládajících členů spolku. Své organizátorské schopnosti využil jako předseda spolku téměř 10 let, za což mu patří velký dík.  Jeho vína jsou z vlastních vinic přímo za sklepem. S vinařským hospodářstvím mu pomáhají jeho děti a tak o dědice vinařiny nemáme strach.

Bohuslava Kudlíková – tak jak v každé rodině vinaře je žena vinaře jeho pravá ruka. Slávka je navíc velmi příjemným empatickým společníkem. Na schůzích je vždy zklidňujícím prvkem vyostřených vášní temperamentnějších vinařů.

Vinařství Markel

Myslím, že Mariku s Martinem netřeba dlouze představovat, ale zde je malý popis jejich rodinného vinařství hospodařící na téměř 4 ha vlastních vinic s jedinečným terroir, z něhož pocházející „Jaroslavické“ patřilo mezi top 7 excelentních moravských vín. Soustředíme se na malé partie přívlastkových vín a našim zákazníkům nabízíme širokou paletu vín suchých i sladkých, z odrůd tradičních  i moderních. Vinice obděláváme co nejšetrněji a soudíme, že technologie mají být přiměřené a zachovávat lidský rozměr. V našich vinicích se pohybuje již 12. generace a tak je nám blízké rozvíjení vinařské kultury. Jsme certifikovanými průvodci po sklepích uličkách, odborně degustujeme víno, přednášíme a publikujeme o historii moravského vinohradnictví a vinařství.

Martin Markel – nejen vinař, ale i historik zaměřující se i na dějiny vinařství. Jeden den ho najdete orat ve vinici a druhý den přednášet na univerzitě o dějinách vína. V současné době je i předsedou spolku, to aby se vedle utilitaristické komerce nezapomínalo také na kulturu.  Jako historik má velmi často příležitost propagovat jaroslavické vinařství v televizi a jiných médiích.

Marika Markel – Marika se svým manželem pěstuje révu vinnou na téměř 4 hektarech a tak všechna její vína pochází z vlastních vinic. V minutě dokáže zorganizovat cokoli, na svá vína pečlivě dohlíží a tak jejich vinařství vévodí vyvážený styl.

U Šrouba

Pavel Šrubař – založit spolek vinařů ho před 12 lety nadchlo. Určitě jej ale nenapadlo, že dnes bude ve spolku vinařů víc jak 50 členů. Má sice jen menší vinici, ale na jejich rodinnou produkci to postačí. Desetiletí dělá ty pravé vlašáky, které se vám vštípí do hlavy a ještě po letech si vybavíte jejich chuť a pevnou kyselinu.

Marie Šrubařová – zakládající členka, která se roky zodpovědně starala o naši spolkovou pokladnu. A přestože má v životě spoustu jiných starostí a zájmů a víno ji určitě neživí, ráda pomáhá manželovi Pavlovi s výrobou vína alespoň pro rodinu.

U Cholevů

Sklep u Cholevů, který vybudoval Jan Choleva v letech 1976 je neodmyslitelnou součástí naší nabídky otevřených sklepů. V současné době se vinaření u Cholevů věnují 3 generace, již zmíněný Jan, jeho syn Leoš a vnuk Lukáš. Víno je stále jejich koníčkem, ale časem bude určitě mladší generace výrobu vína navyšovat, potvrzují to i získané ocenění na Jaroslavické výstavě vín. Zde například letos jejich Neuburské vyhrálo vítěze v odrůdě.

Leoš Choleva – jsou jen krátce členy spolku, ale příprav na otevřené sklepy se účastní již roky. Se svým tatínkem, resp. dědou Janem Cholevou upřednostňují ve sklepě vína se zbytkovým cukrem. Jejich silnou stránkou jsou nejen vína, ale i výborná kuchyně. Ti vás o hladu určitě nenechají.

Lukáš Choleva – jeden z nejmladších vinařů našeho spolku. Zatím mu ve sklepě  ruku vedou jeho otec Leoš a děda Honza – oba zkušení vinaři. A všichni z toho máme radost, že vinařina přitahuje i mladé lidi a dává tomuto řemeslu budoucnost.

Sklep U Kadleců

Honza Kadlec s manželkou Jaruškou jsou naši dlouholetí členové a velmi zodpovědní členové, nevynechají žádnou schůzi a vždy rádi přidají ruku k dílu. Vinařinu dělají dlouho, ale vždy zůstávají u takové spíše rodinné záležitosti, kdy stačí jen pár litrů aby měl člověk radost ze svého koníčku. Radost přichází i v případě kdy nová nastupující generace doveze vzorek Hibernalu na školní ochutnávku na Vinařskou školu do Valtic, a právě tento Hibernal tam vyhraje vítěze v odrůdě!

Jan Kadlec – co do množství hobby vinař, co do kvality vinař profesionální. Členem spolku je od jeho založení a nevynechal žádné letní otevřené sklepy. Sice nemá vlastní vinice, ale ví, kde ty nejkvalitnější hrozny koupit a že ruční sběr je to nejlepší. Pořád se chce o výrobě vína a jeho nových trendech vzdělávat, což jeho vína posunuje čím dál výš.

Jarka Kadlecová – dlouholetá členka spolku a řadu let byla i členkou výboru. I když na odborné degustace ze skromnosti nechodí, klidně by díky jejím vytříbeným chutím mohla. Vinařina se jí stala koníčkem a je stmelujícím členem spolku. Nevynechá žádnou vinařskou akci spolku, ať už jsou to otevřené sklepy, zarážení hory nebo žehnání vín.

Sklep U Gazdů

Honza společně s ženuškou Světlankou vinaří od nepaměti… Dříve se věnovali spíše produkci zeleniny, ale jak jde čas je potřeba si taky život začít užívat, a tak se jejich tvrdý pracovní život postupně přesunul do jejich rodinného sklepa kde vyrábí krásná, spíše suchá vína, které ocení nejeden vínomilec.

Jan Gazda – táhne to s námi celých 14 let od založení spolku. Jako zemědělec ví, jak správně pečovat o vinici. Jeho vína jsou ze zdejších vlastních vinic v Marthale, tedy oficiálně trať Na vinicích. Skvostnost této tratě se odráží i na jeho hladkých vínech.

Světla Gazdová – Světla má náš obdiv, protože po celém dni stráveném v práci v rodinném penzionu, ještě stíhá zkontrolovat, co se jí děje ve sklepě. Je dlouholetou členkou spolku a pomáhala jako členka výboru s organizací všech akcí.

Vinný sklep Glaserovi

Vinný sklep Glaserovi, v čele s naším novým členem Danem Glaserem a jeho bratrem Bobíkem a tátou Josefem společně vyrábí převážně bílá vína. Oba dva bratři fungují na pozicích sklepmistrů ve velkých vinařských firmách, a tak je jim práce s hroznem a moštem velice blízká. Potvrzuje to i získání titulu Nejlepší víno drobného pěstitele na Jaroslavické oblastní výstavě vín.

Dan Glaser – svoje členství tak trochu podědil po svém otci Josefu Glaserovi, s kterým v rodinném sklepu vyrábí vína hlavně z tradičních odrůd. Dan má vystudovanou vinařinu a jeho odpovědný přístup ke školení vína sklízí ovoce, a to jak v profesním životě sklepmistra, tak i v menší hobby-produkci doma.

Vít Glaser – tak to vypadalo, jestli se nám z Jaroslavic za rodinou úplně neodstěhuje, ale nechte tady ladem sklep a kousek vinice… Víťu to u nás pořád drží – opravuje vlastními silami sklep a ještě stíhá dělat výborná vína.

Sklep U Matolů

Sklep U Martina a Dany

Vinaření má Martin doslova v krvi, protože dříve vyráběl víno společně se svým otcem. Postupně jak šel čas, přišla chuť na vlastní styl vín, a tak se Martin na přelomu století rozhodl koupit vlastní sklep v uličce u hřbitova. Martin je přesnou ukázkou Jaroslavického malovinaře, který obhospodařuje několik desítek árů vinic a produkuje kvalitní vína v přívlastkových kvalitách.

Martin Juhaňák – Víno se naučil dělat od svého táty, ale před lety si koupili s Danou vlastní sklep na začátku sklepní uličky a tak každé otevřené sklepy jej nikdo nemine. A ti, kdo mají rádi vyšší zbytkový cukr, k nim míří cíleně.

Dana Juhaňáková – Dana obdobně jako mnoho jaroslavických žen pomáhá Martinovi pozvedat sklepní hospodaření.

Sklep U Vasmanských

V horní sklepní uličce najdete Sklep u Vasmanských, který pár let neotvíral, ale fungování spolku a schůzím se Honza s Alžbětou Vasmanští věnovali na plno. Honza nám nedávno říkal, že si na důchod vysázel vinohrad aby se nenudil, ale prý by to šlo i bez toho vinohradu. Přejeme Vám ať se vám ten “důchodový” vinohrad krásně odměňuje velkou úrodou a máte z ní jen to nejlepší víno.
Ostatně, každoročně získávají Vasmanští na mnoho místních výstavách vín mnoho zlatých medailí a to svědčí o tom, že v tomto sklepě je vše v naprostém pořádku!

Jan Vasmanský – víno už dělá snad 40 let. Jeho energie neutuchá, na důchodek si pořídil novou vinici na Marthale (po našem – za dráty). Všechna vína co se svým synem Michalem nabízejí jsou z vlastních nejlépe opečovávaných jaroslavických vinic, které znám.

Alžběta Vasmanská – Bětku potkáte nejen se sklenkou v ruce, ale také s motykou nebo vinohradnickými nůžkami. Je to žena, jak se říká, co dokáže zabrat. Pomáhá ve vinici, nejen svému synovi vinaři Michalu Vasmanskému, ale při vinobraní i dceři vinařce Marice Markel. A přitom ještě stíhá být výbornou hostitelkou.

U Jarana

Mnozí z Vás to už víte, někteří možná ne, ale Jaran Chaloupecký nás v minulých letech nečekaně opustil a byla to pro nás všechny velká ztráta. Vinice ovšem plodí stále dál, a tak se jeho žena Jiřinka a děti Radka, Jarda a Petr pustili s plnou vervou do pokračování tohoto rodinného koníčku.

Radka Chaloupecká – svoje členství tak trochu zdědila po svém tátovi Jaranu Chaloupeckému, který našemu spolku svým nadhledem a velkorysostí velmi chybí. Jaran nám do spolku vychoval spolehlivou odpovědnou paní účetní.

Sklep U Emila

Vinařství Žiška

Vinařství Žiška má za sebou již více než 30 let historie, během které se z koníčku Antonína Žišky stalo plnohodnotné malé rodinné vinařství. Že mají vinařinu v krvi, dokazuje také syn Zbyněk.
Zaměřují se především na tradiční odrůdy jako je veltlínské zelené, sauvignon, ryzlink rýnský, ryzlink vlašský, neuburské, rulandské šedé, pálava a pinot noir.

Zbyněk Žiška – Zbyněk je hlavním enologem u jednoho velkého moravského vinařství a často ho vidíme v televizi, jak si přebírá ceny za svou firmu. Jeho um se odráží i ve vínech nabízených v jejich rodinném sklepě. Se sklepním hospodářstvím v Jaroslavicích mu v kampani pomáhá tatínek Antonín

U Kořénků

Mnoho z Vás si otevřené sklepy v Jaroslavicích bez Kořénků nedokáže ani představit, protože jejich sklepy patří k těm největším.

Honza s Žanetou vinařinu začali dělat z počátku jako malý koníček pro pár přátel a díky jejich pohostinnosti a šikovnosti se letos bavíme o jednom z největších malovinařů v Jaroslavicích! Nabídka vín je vždy velmi pestrá a vybírat můžete ze všech jakostních kategorií od kabinetu až po bobulové výběry.

Jan Kořének – jeden z největších producentů vína nabízí nejširší odrůdové spektrum. Jeho vína jsou profesionální, čistá. Je nepřekonatelný jako organizátor a hostitel – při otevřených sklepích se u něj u muziky pobavíte, výborně najíte, sakumprásk vše v jednom balíčku. Přes rok se u něj dveře netrhnou. Nedá dopustit na tradiční suchý veltlínek.

Žaneta Kořénková – zajišťuje kompletní gastronomii u všech akcí v jejich vinařství.

Sklep U Karásků

Sklep u Karásků to je místo, kde je víno koníčkem a srdeční záležitostí. Jožka dělá s bratrem víno pro potěšení a mají k němu velmi kladný vztah. Nás zaujalo jejich suché Chardonnay 2021 v pozdním sběru, které je krásně vyvážené.

Josef Karásek – zkušený vinař, kterého najdete u sklepu v kolonce Bažantnice téměř každý den. Sice si dělá vínka pro sebe v menším množství a na kvalitě si opravdu nechává záležet. Poctivě chodí na každou schůzi nebo přednášku o víně.

Štefan Karásek – další z bratrů vinařů rodiny Karáskovy. Sklep v rámci otevřených sklepů neotvírá, dělá vínko tak dobře, že si ho s kamarády stačí vypít sám. Rád každodenně odpočívá v Bažantnici a kolemjdoucí přizve na skleničku.

U Boba a Erika

A kde Vás budou v Jaroslavicích čekat výborně nachlazené bubliny? Přesně v tomto sklepě. A u koho že to jsme? Ve Vinařství Zálešák, U Boba a Erika, dvou borců, co mají rodiče Boba a Eriku a společně všichni již teď pracují na přípravách, aby Vás mohli opět jak každoročně co nejlépe pohostit. Pánové mají nachystané opravdu velké množství perlivek, vždyť jenom v loňském roce jich udělali téměř na 2 tisíce lahví a letos tomu prý nemůže být jinak.

A aby Váš jazýček jen neperlil, ale taky si pochutnal, tak Vás paní domácí zve na výborné sladké laskominy z její domácí kuchyně.

Bohumil Zálešák mladší – ve výrobě vína mu zezačátku ruku vedl jako tatínek Bohumil, ale to už junior určitě nepotřebuje a vkládá do výroby vína i svoje umění. Teď to ve sklepě „U Boba a Erika“ táhnou s rodiči i bratrem ve čtyřech. Bohuš ml. se ale nezajímá jen o komerční akce spolku, ale pokaždé se účastní i vzdělávacích přednášek spolku.

Bohumil Zálešák starší – ostřílený vinař a i když je „starší“, do staré generace určitě nepatří. Vždy vás přivítá vtipnou větičkou. Nabízí vína jak suchá, tak i se zbytkovým cukrem, aby potěšil každého milovníka vína.

Erika Zálešáková – pravá ruka svého muže vinaře Bohumila, vlastně organizují všechno spolu. A už mají i oficiální vinařství, jejich  prodej  vína se neustále zvedá. Nyní staví nový sklep vedle toho stávajícího, takže hostů pojmou čím dál víc. A taky mají svého nástupce z řad těch mladších a to svého syna Bohumila  mladšího a Erika.

Sklep U Rudolfa

Sklep u Rudolfa tak zde vinaří rodina Opatřilových.
Jára je členem přípravného výboru našich otevřených sklepů, protože má mnohaleté obchodní zkušenosti z velkého vinařského podniku Znovín Znojmo. A jeho žena Danuška, nám zase každoročně všem zdobí sklepy, krásnou vinařskou víchou, kterou rozdává náš sklepní inspektor Leopold Quaisse.

Jaroslav Opatřil – marketingový guru ve vinařství. Celý život pracoval jako obchodní ředitel v jedné z největších vinařských firmem, kde pobral mnoho zkušeností a jako člen výboru přispívá svými znalostmi k úspěšnému organizovaní akcí spolku.

Dana Opatřilová – Dana tak dlouho doprovázela po spolkových akcích, až čas oponou trhl a do spolku vstoupila také.

Vinařství MÜHLBERGER

Dva kamarádi Petr a Honza spolu vinaří od roku 2019, ale historie jména Mühlberger je daleko delší. Těch věcí co napsat o tomto vinařství je spousta, ale to nejlepší, je si k Mühlbergerům zajít a vychutnat si tu atmosféru. Mají pro Vás nachystanou cimbálovku i večerní diskotéku. Myslíme si, že v tomto sklepě zábavu určitě drhnout nebude.

Petr Mühlberger – vinař s oficiálním vinařstvím známý nejen díky dobrým vínům, ale i jeho umu zaujmout na sociálních sítích. Jeho vína jsou čistá vyladěná, vždyť je taky sklepmistrem v jedné obrovské moravské firmě. Dříve produkoval jen suchá vína, nyní nabízí široké spektrum jak odrůdově, tak co do zbytkových cukrů týče. Jeho produkce je částečně z vlastních vinic, vlastní cca 1 hektar na viniční trati Na vinicích.

Honza – …

Vinařství Pekárek

Vloni otevřeli zcela nový vinný sklep, který je velmi stylově zařízený a kromě krásného posezení a výborného zázemí pro naše členské schůze, nabízí i ubytování. Avšak nejen prostory, ale i vína jsou v tomto vinařství velmi povedená. Tomáš spolu se svým otcem a zbytkem rodiny obhospodařuje 12 hektarů vinic, což ho činí největším pěstitelem révy v katastru Jaroslavic. Nás těší, že Tomáš patří mezi nejmladší členy našeho spolku a velice aktivně se zapojuje do dění a rád přiloží ruku k dílu.

Tomáš Pekárek – vinař s největším počtem keřů révy vinné, osázeno má na 10 hektarů. Výhoda hroznů z vlastních vinic jde v jeho vínech znát. Najdete u něj škálu různých tradičních i nově vyšlechtěných odrůd, vína vyrábí spíše se zbytkovým cukrem. Každoročně se sladkými víny sklízí ceny na místní ochutnávce vín.

Sklep U Šubrtů

Štefan Šubrt – jejich nový honosný sklep v uličce vedle Znojemské ulice vás uchvátí. Vína dělá možná jen deset let, ale jeho hlava je otevřená a pořád se zajímá o nové trendy ve výrobě vína. Líbí se mi na něm, jak pořád vymýšlí, jak zachovat a podtrhnout vůně vín podle odrůd.

Blanka Šubrtová  – a jak už to u žen bývá, sekunduje manželi Štefanovi u výroby vína. V Jaroslavicích to umíme a je tu jedna dobrá hostitelka vedle druhé a Blanka k nám patří taky.

 

Vinný sklep U Samků

Sklep U Samků najdete pod číslem 17. Vinař Petr Samek, společně s jeho ženou Anetou vinaří poměrně krátce, necelých 10 let. Víno vyrábí pouze z vlastnoručně sklizených hroznů z vlastních vinic, které se rozkládají již na půl hektaru. Až budete U Samků v lisovně, tak si povšimněte historického kládového lisu z první poloviny 19. století, na kterém každoročně všechny hrozny lisují.

Petr Samek – i když není rodilý Jaroslavičan, s vesnicí se doslova sžil, a to i díky vinařině. Vína má z vlastních vinic z viniční tratě Na vinicích, jinak se trati říká Marthal anebo taky „za dráty“ nebo „v zakázaném“. Jeden den ho vidíte s traktorem s plečkou a druhý den s koštýřem před sklepem. Zakládá si na si na tom, aby každé víno bylo specifické a nezaměnitelné s ostatními odrůdami.

Aneta Samková – Aneta zajišťuje svému muži – vinaři Petru zázemí, co se gastronomie týká. Je opravdu výborná hostitelka, nejenže umí nachystat na stůl, ale i po celodenní honičce je k hostům neskutečně milá a vstřícná. V rámci spolku nezanedbává ani ostatní akce, které nejsou vysloveně komerční.

U Veselých Bosáků

Dalším sklípkem v pořadí je sklípek U Veselých Bosáků. Tam se vyrábí víno z tradičních odrůd a tradičním způsobem. Můžou Vám nabídnout vína jako jsou Veltlínské zelené, Svatovavřinecké červené, Pálava, Isabella a další. Vinařská tradice se v jejich rodině dědí již po tři generace. Vinařit začala rodina Bosákova a později rodina Veselá. Proto také ten název U Veselých Bosáků. Všichni jsou rádi, že již i nová, mladá, čtvrtá generace se zapojuje do práce na vinicích i ve sklípku.

František Veselý – jeden z menších vinařů produkující spíše v demižonových partiích. Pustil se do opravy rodinného sklípku umístěného na křižovatce sklepních uliček v Bažantnici. Sklepu se opravdu hodně věnuje, takže často tam na něj narazíte i mimo akce pořádané spolkem a určitě vás skleničkou pohostí.

Sklípek U Lvíčka

Sklípek U Lvíčka byl naší předloňskou novinkou a byla slyšet jen samá chvála. ještě aby ne, když je Tonda Lev, tak šikovný zemědělec. I přes to, že služebně šéfuje velkému hospodářství v Čechách, tak jeho vína nestrádají a jsou velmi harmonická a chutná.

Když nás Tonda oslovil s přihláškou, tak nikdo dlouho ani neváhal, protože u Lvíčka prostě a jednoduše špatné víno nedostanete.

Sklep U Dvou hroznů

V tomto sklípku vinaří Petr se Šárkou. Petr se vinařstvím zabývá již od mládí, kdy společně se svým bratrem pomáhali při obdělávání

vinohradu a výrobě vína svému tátovi. Po jeho úmrtí začali vína produkovat každý samostatně. Šárka vinaří od příchodu do Jaroslavic a tato nová zkušenost se jí stala koníčkem. Pomáhá u všech prací při výrobě tohoto vinného moku. Hrozny zpracováváme převážně z vlastních vinic. Pěstujeme především tradiční odrůdy, kde je na prvním místě veltlínské zelené. Vína jsou především suchá, polosuchá až polosladká. Návštěvníci mohou ochutnat i naše frizantéčka. U tohoto vinařského páru naleznete také pohoštění před sklípkem.